11-12-22

Ostatni lot Petlakowa: Historia tragicznego zdarzenia

Ostatni lot Petlakowa

Wyróżniającym się rosyjskim konstruktorem lotniczym był Władimir Pietlakow - jednostka o niezwykłym życiorysie, przepełnionym pasją i triumfami. Swoją podróż w świecie radzieckiego lotnictwa rozpoczął po zakończeniu ośmiu klas technikum w Taganrogu oraz studiach na Wydziale Mechanicznym Imperatorskiej Moskiewskiej Szkoły Technicznej. Jego pierwsze kroki zawodowe to stanowiska laboranta i technika. Od 1921 do 1936 roku związany był z Centralnym Instytutem Aerohydrodynamicznym (CAGI) pod kierownictwem Andrieja Tupolewa. Szybko jednak awansował, w końcu prowadząc grupę utalentowanych konstruktorów.

Wytrwały konstruktor

Jego losy gwałtownie zmieniły się w listopadzie 1937 roku, kiedy, razem z innymi twórcami, stał się ofiarą aresztowania przez NKWD i niesłusznie zrzucony do lochu jako "wrogie elementy". Pomimo krzywdy i niesprawiedliwości, Pietlakow nie poddał się. Wręcz przeciwnie - w więzieniu CBK-29 (OKB-29) został wyznaczony do misji stworzenia myśliwca wysokościowego. Jego wytrwałość i oddanie pozwoliły mu odzyskać wolność w 1940 roku, a później został mianowany głównym konstruktorem Zakładów Lotniczych nr 39 im. Mienżyńskiego. Kolejno objął stanowisko kierownika biura konstrukcyjnego w Zakładach Lotniczych nr 22 w Kazaniu.

Jego największymi sukcesami były kreacje samolotów bombowych: Pe-2, Pe-3 i Pe-8. Wywołały one niemałe zainteresowanie ze względu na swoją zaawansowaną technologię i efektywność. Szczególnie samolot Pe-2, który przyniósł mu Nagrodę Stalinowską I klasy w 1941 roku. W uznaniu wybitnych osiągnięć w dziedzinie lotnictwa, dwukrotnie uhonorowano go Orderem Lenina oraz Orderem Czerwonej Gwiazdy.

Historia Radzieckiego bombowca strategicznego Petlakow Pe-8 (TB-7)

Historia radzieckiego bombowca strategii Petlakow Pe-8, także znanej jako TB-7, ma swoje korzenie w końcu 1933 roku, gdy radzieckie dowództwo lotnictwa postanowiło zastąpić przestarzałe bombowce TB-3 nowoczesnymi maszynami. Oficjalne wytyczne dla nowego bombowca zostały przekazane przemysłowi w 1934 roku, a nad projektem pracowali znani konstruktorzy: Andriej Tupolew, Borys Kondorski i Władimir Pietlakow.

  • Samolot miał spełniać szereg wymagań, takich jak prędkość maksymalna 280-300 km/h, pułap 8000 m i zasięg 4000 km przy ładunku 4000 kg bomb. Jednak w toku prac, wymagania wielokrotnie ulegały zmianom, co wymusiło całkowite przeprojektowanie maszyny. W styczniu 1935 roku ustalono ostateczne wymagania, a mianowicie prędkość maksymalna 330-350 km/h, pułap 4000 m i zasięg 4600 km z ładunkiem 2000 kg bomb, co było bardziej realne do osiągnięcia.
  • W listopadzie 1936 roku ukończono prototyp nowego bombowca, który otrzymał oznaczenie TB-7. Po serii prób, w tym próbach państwowych, maszyna była poddawana licznej ilości modyfikacji. Mimo to, produkcja seryjna ruszyła dopiero w 1939 roku, a powstało zaledwie 12 egzemplarzy z powodu braku silników i ograniczonego zainteresowania ze strony dowództwa lotnictwa.
  • Samoloty TB-7 (później przemianowane na Pe-8) weszły do akcji bojowych dopiero w 1941 roku i ich liczba była niewielka w czasie całej wojny. Stopniowo wycofywano je z frontu, zastępując mniejszymi bombowcami. Po zakończeniu działań wojennych, kilka z nich zostało zaadaptowanych na cele VIP-ów lub do przeprowadzania eksperymentów.

Ostatecznie, z jednostek wojskowych Pe-8 wycofano w 1946 roku, a z jednostek cywilnych w 1954 roku. Chociaż nie zdobył takiej popularności jak niektóre inne samoloty, Petlakow Pe-8 pozostaje fascynującym elementem historii radzieckiego lotnictwa.

Ostatni lot Petlakowa

W styczniu 1942 roku Władimir Pietlakow, konstruktor Petlakowa Pe-8, przygotowywał się do ważnej misji - miał wylecieć na delegację do Moskwy. Jednak tragiczne zdarzenie przekreśliło te plany. W drodze na lotnisko, gdzie czekał na niego samolot bombowy Pe-2, którym miał podróżować, Pietlakow nie podejrzewał, że ta misja okaże się być jego ostatnim lotem. Podczas lotu na pokładzie Pe-2 wybuchł pożar, co doprowadziło do katastrofy. W wyniku wypadku zginęła cała załoga, w tym sam konstruktor - Władimir Pietlakow. By upamiętnić zmarłego, radzieckie dowództwo lotnicze postanowiło zmienić nazwę samolotu TB-7 na Pe-8, co było częścią ogólnej zmiany oznaczeń sprzętu latającego w lotnictwie radzieckim.

Mimo śmierci Pietlakowa, losy Pe-8 wciąż były nieustalone. Dopiero w maju 1942 roku, po bezpośredniej interwencji Stalina, podjęto decyzję o ponownym uruchomieniu produkcji tego bombowca. Jednak napotkano na trudności związane z dostępnością napędu dla samolotów. Silniki AM-35, które pierwotnie napędzały Pe-8, nie były już produkowane, a silniki wysokoprężne okazały się niezawodne. W efekcie zdecydowano się na zastosowanie nowych silników Szwecow M-82, które były czternastocylindrowymi silnikami w układzie podwójnej gwiazdy, chłodzonymi powietrzem i o mocy 1330 KM. Jesienią 1942 roku przeprowadzono udane próby Pe-8 z nowymi silnikami, a do lata 1943 roku dostarczono kilka samolotów z tym napędem do jednostek Lotnictwa Dalekiego Zasięgu.

Choć śmierć Władimira Pietlakowa była wielką stratą dla radzieckiego lotnictwa i przemysłu lotniczego, Pe-8 kontynuował swoją służbę. Dzięki wytrwałości i zaangażowaniu innych konstruktorów oraz udanej modernizacji z nowymi silnikami, samolot ten pozostał ważnym elementem radzieckiego lotnictwa bombowego, odgrywając kluczową rolę podczas II wojny światowej.


Autor artykułu Michał
Share

Ostatnio na naszym blogu

Bulla Papieska: Odłamki duchowego dziedzictwa w zbiorach muzeów i archiwów

Bulla Papieska to ważny dokument wystawiony przez papieża, który ma szczególne znaczenie w historii Kościoła k

Autor artykułu Michał

Dlaczego bitwa pod Małujowicami była tak ważna?

Bitwa pod Małujowicami, która miała miejsce 10 kwietnia 1741 roku, stanowiła kluczową próbę dla świeżo

Autor artykułu Michał

Polskie Skarby Templariuszy - Tajemnice i Historie Związane z Zakonem

Zakon Templariuszy, powstały na przełomie XI i XII wieku w Jerozolimie, miał początkowo za zadanie ochronę pie

Autor artykułu Michał

Zapomniane dziedzictwo - odkryj zabytkowe wiatraki w Polsce

Zabytkowe wiatraki w Polsce stanowią ważny element kulturowego dziedzictwa kraju, które łączy historię z niezw

Autor artykułu Michał

Twarde serca i odpowiedź na tyranie: kim są partyzanci?

Partyzanci stanowią ważny element ruchów oporu, działając jako żołnierze oddziałów partyzanckich nie wchodzący

Autor artykułu Michał

Dawne wojskowe skarby: odkryj najpiękniejsze zabytki militarne z I Wojny Światowej w Polsce

Czym była Pierwsza Wojna Światowa w Polsce? Dlaczego zabytki z tego okresu mają takie znaczenie dla kraju? W t

Autor artykułu Michał
Loading...